Urok XX-wiecznego modernizmu

wtelefonie.mapy-navi.com.pl Architekt Toruń

Na szczęście XX wiek to nie tylko socjalizm i jego toporność. Na Zachodzie powstał zupełnie inny nurt, choć poniekąd mający nieco podobne podejście do kształtowania rzeczywistości.

Modernizm także stawiał na proste formy i nieskomplikowane wzornictwo, które miało jednak w sobie sporo uroku i doskonale wkomponowało się w tkankę miejską. Elementy podobieństw pomiędzy socrealizmem a modernizmem sprawiły, że w pewnym momencie ten ostatni zaczął tylnymi drzwiami wchodzić także do demoludów.

W PRL-u powstały w naszych miastach obiekty, które weszły do klasyki konstrukcji modernistycznych. Niektóre bloki mieszkalne czy obiekty handlowe pełnymi garściami czerpią z tego właśnie trendu.

Widać to zwłaszcza w Poznaniu. Słynny Okrąglak pojawia się w światowej literaturze fachowej jako jeden z koronnych przykładów modernizmu w architekturze.

Także wielopiętrowy blok mieszkalny na poznańskim placu Waryńskiego zaliczany jest do ciekawych przykładów z pogranicza modernizmu i socrealizmu. Zastosowane tam rozwiązania wskazują na liczne zachodnie inspiracje autorów projektu.