Jak zaprojektować ogród?

spektrum-biznesu.pl realizacja ogrodów warszawa

Architektura krajobrazu to dziedzina, którą współcześnie nie zajmują się jedynie wykształceni architekci. Dziś trendem jest samorozwój oraz stałe doskonalenie się. Ciągły i bardzo rozległy dostęp do wiedzy sprawił, że ludzie postanowili dbać o swoje otoczenie samodzielnie. Projektują domy, ogrody, wnętrza, a nawet stawiają budynki. Nic w tym dziwnego. W końcu każde takie działanie prowadzi do zaoszczędzenia sporych ilości pieniędzy.

Dzięki takim rozwiązaniom możemy być także pewni, że nikt poza nami nie będzie miał takiego otoczenia. Będzie mocno indywidualne, a sama praca, którą trzeba było mu poświęcić, zostanie zapamiętana na długie lata.
Ogród to miejsce bardzo szczególne w każdym domu. Spędza się w nim mnóstwo czasu, zwłaszcza podczas ciepłych okresów w roku. Dobrze jest więc zadbać o to, by ten czas był zaliczony do przyjemnych, zarówno przez samych domowników, ale i odwiedzających gości. Dla wszystkich, którzy chcą zacząć swoją przygodę z projektowaniem ogrodów i późniejszą realizacją pomysłów, przygotowaliśmy mini-poradnik, który pozwoli po prostu zacząć:

 • Wszystko zaczyna się od potrzeby.

  Największe i najtrafniejsze realizacje także. Każdy ma je jednak mocno zróżnicowane i sprecyzowane. Niektórym zależy, by w ogrodzie uprawiać rośliny i to jest główny cel. Inni z kolei chcą relaksu. Dla wielu także liczy się możliwość rozrywki, czyli miejsce na grilla czy ognisko. Zanim zaczniemy zastanawiać się nad rozwiązaniami – przemyślmy więc co w istocie chcemy osiągnąć, jakie korzyści wyciągnąć;

 • Całą zabawę z projektowaniem należy zacząć w istocie od przeniesienia układu ogrodu nawet na papier.

  Wszystko powinno być opisane dokładnymi wymiarami. Inaczej bowiem projektuje się duże powierzchnie, inaczej mniejsze. Ani jedno, ani drugie nie jest łatwe, ponieważ opiera się na kilku zasadniczych kwestiach. Podstawową z nich jest dobór roślin. Ludzie bardzo często bez zastanowienia sadzą te, które im się jedynie podobają. Nie mają pojęcia jak o nie dbać, jak będą wyglądały za pięć, dziesięć lat.

  O to właśnie chodzi, by móc sobie to wyobrazić. Ciężko byłoby, gdyby w małym ogrodzie wyrosły kiedyś wielkie drzewa. Zanim więc podejmiemy jakiekolwiek decyzje – zagłębmy się w wiedzę o roślinach;

 • Projektując ogród dobrze jest nie ograniczać się do rozwiązań oferowanych przez sklepy budowlane i ogrodnicze. Dziś w rzeczywistości prawie wszystko można zbudować i zrobić własnymi siłami. Chociażby ławki, huśtawki, czy prowizoryczny taras. W projektowaniu ogrodów chodzi o to, by jak najwięcej sił czerpać z natury.

  Dzięki temu efekt nie będzie odrealniony i dziwny. Świetną radą jest zachowanie starych roślin i drzew i posadzenie obok nich nowych np. świerk pospolity sprzedaż.

.