Jak wybrać odpowiedni projekt domu?

www.comid.pl Projektant wnętrz Pruszków

Decydując się na zakup działki oraz inwestycję w dom jednorodzinny musimy być pewni naszej decyzji oraz przygotowani na spore koszta. Jeśli jesteśmy tymi szczęściarzami, którzy mogą pozwolić sobie na życie w domu, a nie w bloku powinniśmy być naprawdę zadowoleni. Jak jednak wybrać odpowiedni projekt dla naszego domu? Obecnie na rynku dostępnych jest kilkanaście tysięcy gotowych projektów, jednak jak z takiej ilości wybrać dom, w którym będziemy mieszkać całe życie? Większość osób inwestujących w projekt, wybiera ten, który jest „ładny”. Niestety zwykle właśnie takie domy okazują się być niefunkcjonalne. A przecież o to właśnie chodzi – aby nasz dom spełniał swoją rolę oraz aby dobrze i wygodnie się w nim mieszkało.

Na drugi plan powinniśmy przesunąć zdanie sąsiadów i ich prawdopodobny zachwyt oraz zazdrość. Wiadomo, że każdy ma inne oczekiwania w związku ze swoim przyszłym domem i budżet, jednak kierując się kilkoma kryteriami na pewno można dokonać właściwego wyboru. Na początku powinniśmy pamiętać, że aby w ogóle mówić o wyborze jakiegoś projektu musi on być najpierw zgodny z pewnymi normami. Idąc tym tropem kluczowe etapy prowadzące do wyboru odpowiedniego projektu na konkretną działkę to:

  • analiza planu miejscowego lub warunków zabudowy, które są ustalane przez gminę dla danej działki,
  • analiza wymiarów działki,
  • sprecyzowanie własnych wymagań dotyczących bryły i funkcjonalności domu.

Wymarzony dom – jak sprawić aby był funkcjonalny?

Kiedy mamy już za sobą walkę z analizą planu miejscowego, czy też przeanalizowane wymiary działki możemy się skupić na tym czego sami oczekujemy od naszego przyszłego domu.

W jaki sposób możemy zwiększyć jego funkcjonalność? Jak powinien wyglądać logistycznie rozkład pomieszczeń? Tutaj pierwszym kryterium jakie przychodzi nam rozważyć jest powierzchnia domu. Pamiętajmy, aby decydować się na taki na miarę własnych potrzeb i możliwości. Wszak nie sztuką jest postawienie domu, a później brak pieniędzy na jego utrzymanie. Tutaj najlepiej wybrać projekt domu, który będzie miał optymalną powierzchnię dostosowaną do ilości osób w rodzinie. Jeśli planujemy ją powiększać, również powinniśmy wziąć to pod uwagę – tworząc dodatkowe pokoje.

Będąc w temacie pokoi, oprócz tych podstawowych każdemu znanych, powinniśmy także rozważyć te mniej popularne. Warto się zatem zastanowić nad kotłownią, spiżarnią, pomieszczeniem gospodarczym lub garderobą. Kolejnym dylematem może być ilość pięter – czy chcemy aby nasz dom był parterowy, czy też z poddaszem? Bardzo popularne staje się też ostatnio tworzenie dodatkowych dwóch łazienek na poddaszu. Są one bardzo wygodne, kiedy przykładowo rodzina składa się z pięciu czy sześciu osób. Mając w głowie tych kilka kryteriów możemy spróbować samemu naszkicować sobie własny projekt, także z podaniem metrażu pokojów.

Gdy zsumujemy bowiem ich powierzchnię, łatwo będzie nam oszacować jego koszty budowy.