Harmonijny gotyk

Na stronie - domy jednorodzinne projekty www.27grudnia1918.com Kupiłem pod Warszawą nowe mieszkanie Marki to był trafny wybór

Gotycki styl architektoniczny ukształtował się we Frnacji i od początku charakteryzował się budowlami o charakterze strzelistym, a także dosyć przestronnymi wnętrzami. Za podstawę tego stylu uważano sklepienie ostrołukowe, zaś materiałem budowlanym, którego powszechnie używano była cegła. Uwagę przyciągały także kolorowe witraże umieszczane w oknach. Zamysłem stylu gotyckiego było łączenie logiki z nieskończonością istoty boskiej. Wznoszone budynki odznaczały się więc swego rodzaju duchowością, harmonią, boskością.

W oknach i drzwiach gotyckich zawsze stosowano ostry łuk, zaś same budowle odznaczały się smukłością, imponującym wzrostem oraz strzelistością. Nawet dekoracje projektowano w taki sposób, by jak najbardziej podwyższyć budowlę, choćby tylko optycznie. Wszystkie te elementy są najlepiej dostrzegalne w katedrach, ratuszach, kamienicach mieszczańskich, czy budynkach użyteczności publicznej. W Polsce, architekturę gotycką można podziwiać głównie w Małopolsce, a zwłaszcza w takich miejscowościach jak Sulejów, Jędrzejów, czy Koprzywnica. Obowiązkowym punktem są też krakowskie barbakany.