Dalia

www.cersanitrodzinnezakupy.pl

Dalie to kwiaty efektownie prezentujące się kwiaty, dlatego często i chętnie każdego roku wysiewane są na ogródkach, zdobią balkony oraz werandy. Wysadzać je należy w drugiej połowie maja i umieszczać w środowisku nasłonecznionym, gdyż regionami ich pochodzenia są Meksyk oraz Gwatemala. Można je spotkać także pod nazwą georginie.

W zależności od odmiany dalie osiągają wysokość od 20 do ok. 150 cm, charakteryzują się niezwykle bogatym ubarwieniem oraz różnymi kształtami kwiatów, a nawet kolorem liści. Z dalii rabatowych do wyboru mamy pojedyncze, półpełne, pełne oraz karłowe.

Kwiaty te są dość łatwe w obsłudze, kwitną dość długo i oferują całą paletę barw. Warto sadzić je w miejscach słonecznych lub półcienistych, na żyznym podłożu. Dalie, przed ostatecznym wysadzeniem, należy hartować i przyzwyczajając wynosząc je od czasu do czasu na zewnątrz.

Aby dalie mogły swobodnie i ładnie kwitnąć dobrze jest dodawać do ziemi kompostu oraz delikatnie nawozić minerałami. Wysokie odmiany należy też palikować. Ewentualne przekwitłe kwiaty należy usuwać, aby przedłużyć kwitnienie pozostałych.