Co to jest trasowanie?

www.szymoncofalik.pl http://www.ewpa.pl/seria_l-_ciagniki_o_sredniej_mocy.html http://www.michor.pl/

Aktualnie często obróbkę drewna prowadzi się przy użyciu nowoczesnych maszyn CNC, co umożliwia pominięcie wielu czynności, bez których dawniej obróbka była niemożliwa. Jednym z elementów klasycznego obrabiania drewna jest trasowanie. Stosuje się je nadal w mniejszych warsztatach. Także osoby zajmujące się tworzeniem drewnianych przedmiotów prywatnie wykonuję tę czynność.

Czym jednak jest trasowanie? To nic innego, jak rysowanie pod drewnie. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się specjalny, miękki ołówek. Trasowanie pozwala na łatwe wyznaczenie linii, po których następnie będziesz ciął. Czasem zamiast ołówka można też wykorzystać gwóźdź lub inny ostry przedmiot, który pozwoli na wyznaczenie linii na kawałku surowca.

Trasowanie jest bardzo pomocne, bo pozwala szybko ciąć i łatwo kontrolować cały proces. Cały czas widzisz, czy tniesz prosto czy też piła idzie krzywo. Przy trasowaniu trzeba też wziąć pod uwagę możliwe ubytki materiału. W przypadku cięcia piłą część surowca zamieni się w pył i wióry, a więc wycięte obiekty będą miały trochę mniejszą masę i objętość.